Blog o finansach, rodzinie, pracy, turystyce oraz ciekawostki ze świata!
Tuesday August 11th 2020

Historia pozytywna – czym jest i jak o nią zadbać?

dollarPozytywna historia finansowa pozwala na zbudowanie wizerunku wiarygodnego, rzetelnego klienta. Jest niezwykle przydatna przy podejmowaniu wielu decyzji finansowych. Dzięki niej firmy, z których usług chce się skorzystać, wiedzą, że dana osoba jest godna zaufania. Jak zadbać o dobrą historię finansową i zwiększyć swoje szanse na lepsze warunki współpracy z dostawcami wielu usług?

Co to jest informacja pozytywna?

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej to nie tylko miejsce, w którym gromadzone są informacje o zadłużeniach. Może odnotowywać także informacje pozytywne – te dotyczące regularnego i terminowego spłacania zobowiązań takich jak rachunki, faktury czy raty kredytów. Istnieje możliwość zwrócenia się do usługodawców z prośbą, by dopisali pozytywne informacje w BIG-u. Wystarczy tylko złożyć wniosek, który pozwoli na dalsze budowanie pozytywnej historii finansowej.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim pozytywna historia finansowa umożliwia negocjowanie lepszych warunków przy nabywaniu kolejnych usług. Szanse na rozpoczęcie współpracy z daną firmą są znacznie większe przy pozytywnych informacjach niż przy ich braku lub tym bardziej przy wpisach negatywnych. To dowód na bycie wiarygodnym klientem, a tym samym możliwość otrzymania atrakcyjnych ofert – nie tylko przy ubieganiu się o kredyt, ale także przy opłatach za abonament, telefon czy internet.

Jak zadbać o pozytywną historię finansową?

Choć zazwyczaj należy złożyć wniosek, by pozytywne informacje znalazły się w BIG-u, niektóre umowy zawierają zgodę na przekazanie informacji pozytywnych do baz. Oznacza to, że poszczególne osoby mogą mieć już na swoim koncie pozytywne wpisy i nawet o tym nie wiedzieć. Raz na sześć miesięcy każdy ma prawo do bezpłatnego sprawdzenia informacji o sobie chociażby biurze informacji gospodarczej ERIF i otrzymania raportu zawierającego wszystkie pozytywne i negatywne informacje. Oprócz tego warto sporządzić listę regularnych płatności takich jak opłaty za telefon, internet czy spłaty kredytów i złożyć wniosek do firm, by te dopisywały pozytywne informacje do BIG-u. Usługodawca współpracujący z jakimkolwiek biurem informacji gospodarczej nie może odrzucić takiego wniosku i ma obowiązek wpisania informacji pozytywnej w ciągu 14 dni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nowych umów. Przy korzystaniu z jakichkolwiek nowych usług warto prosić firmę o przesyłanie pozytywnych informacji do BIG-u. To samo tyczy się każdego kredytu, pożyczki albo kupna towaru na raty. Często wystarczy już samo podpisanie specjalnej zgody przy zawieraniu umowy, by zacząć budować pozytywną historię finansową.

Previous Topic:

Pages

Interesting Sites

    Insider

    Archives